O autorce
Autorkou je Jarmila Čápová, kterou v její práci ovlivnily myšlenky profesora Václava Vojty a profesora Františka Véleho. Na základě Vojtovy metody, vývojové kineziologie a vlastních empirických zkušeností vytvořila systém terapeutických pozic, které nazvala Bazální programy a podprogramy (BPP). Tyto vývojové pozice obohatila o prvek aktivní spolupráce pacienta. Pohyb a jeho řízení tedy není jako u Vojtovy metody vyvolán stimulací zóny, ale manuálním a slovním vedením terapeuta. Čápová vychází z tvrzení Magnesu, že postura provází pohyb jako stín, proto je kladen důraz nejen na výchozí pozici, ale také na kvalitu v průběhu pohybu a na pozici konečnou, která se stává výchozí polohou pro další pohyb.
Princip
Bazální programy a podprogramy Jarmily Čápové vychází z obecných zákonitostí motorické ontogeneze a je doplněn o aktivní práci pacienta s danou polohou. Základem je atituda, což je účelově orientovaná poloha. Její precizní nastavení spolu s respektováním zákonitosti vývojové ontogeneze je základním předpokladem terapeutického úspěchu. Prvky konceptu neodpovídají vždy zcela přesně jednotlivým pozicím motorického vývoje, ale jsou upraveny pro potřeby terapie s ohledem na plánovanou hybnost. Autoterapie je možná pouze po precizním zácviku pacienta.
Mezi limity této terapie můžeme zařadit absenci dynamické práce svalu (ve smyslu posílení výbušné síly) a absenci přímé aplikace do aktivit běžného denního života.
Indikace
- Transverzální míšní léze
- Vertebrogenní obtíže
- Cévní mozková příhoda
- Dětská mozková obrna
- Periferní parézy
- Funkční poruchy pohybového systému
Tato terapie se nesmí provádět při hořečnatých a zánětlivých onemocněních, maligních tumorech, dekompenzovaných stavech, nestabilních frakturách apod.
Pro více informací navštivte: https://jcapova.cz/