Akrální koaktivační terapie (ACT)

O autorce


Autorkou tohoto konceptu je PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D, která se zabývala během své praxe v Národním rehabilitačním ústavu Kováčová na Slovensku již v roce 1991 pacienty po operacích páteře. V té době se často opírala o prvky k konceptu Roswithy Brunkow, který má pro fyzioterapii i nyní velký přínos. V roce 2006 si založila vlastní rehabilitační zařízení Rehaspring, kde chtěla pacientům nabídnout afektivní a srozumitelné cviky pro autoterapii. Začala tak vyvíjet novou metodu, která má základ v systému opor o horní a dolní končetiny. Tuto metodu poté testovala v praxi. Pacienti byli s metodou spokojení a terapie byla úspěšná. Rozhodla se tedy této metodě dát jistý řád a vytvořila tak koncept Akrální koaktivační terapie (ACT).

Zdroj obrázku: https://www.act-method.com/kurzy.html

Princip


MOTORICKÉ UČENÍ

Motorické učení je proces, kterým se učíme pohybovým dovednostem. Jako děti si vytvoříme velké množství základních pohybových vzorů. Kvalita těchto vzorů se však v dospívání postupně snižuje, osvojujeme si ale nové pohybové dovednosti jako např. jízda na kole. Koncept ACT využívá motorické vzory, které všichni dobře známe – absolvovali jsme je zhruba do jednoho roku života jako děti. Cílem ACT je efektivní držení těla, které vede k ideální funkci svalů a kloubů.

VZPĚR O AKRA

Akra jsou koncové části horních a dolních končetin (zápěstí a ruka na horní končetině, kotník a noha na dolní končetině). ACT pracuje na principu vzpěru o akra, díky čemuž aktivujeme pohybové vzory, jejichž výsledkem je napřímení páteře. Vzpěr by měl být za ideálního případu reálný (opora o zeď, podlahu apod.), v některých případech si však vystačíme i se vzpěrem virtuálním (představujeme si tlak proti stěně apod.). Na efektivitu cvičení má vliv jejich správné klenutí. Díky správné opoře o akra dojde k napřímení páteře.

AUTOTERAPIE

Fyzioterapeut vyhodnotí motorické chyby u pacientů a doporučí jim individuální program se cviky k autoterapii. Pacienti se cviky pod odborným dohledem naučí správně provádět a poté si je cvičí pravidelně sami doma. ACT také slouží k obohacení správného provádění běžných denních činností, kde jej pacient může lehce využít kdykoliv během dne.


Pro více informací navštivte: https://www.act-method.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *