Ashwagandha

Základní informace


Vitánie snodárná, známější pod názvem ashwagandha se řadí mezi adaptogeny, což je skupina rostlin známá pro své pozitivní účinky na zdraví. Jedná se o netoxickou bylinu, která snižuje stres a úzkost. Tuto bylinu užívali již před staletími v rámci ayurvédy jako součást tradiční medicíny v Indii, kde je nazývána jako indický ženšen nebo zimní třešeň. Ve výživových doplňcích bývá využíván kořen a/nebo listy této rostliny.

Účinky


Kvalitní spánek – v mnoha studiích byla prokázána vyšší kvalita spánku a to především u lidí trpících nespavostí.

Zmírnění stresu – je využívána ke zmírnění stresu, úzkosti a vyčerpání. Člověk se poté může cítit psychicky vyrovnaný. U lidí kteří užívají tento doplněk stravy byla prokázána nižší hladina kortizolu.

Snížení pocitu hladu – toto souvisí s již zmíněným stresem, který má často za důsledek zvýšenou chuť na jídlo a především na sladkosti.

Hladina cukru v krvi – málo stresu má za účinek nižší hladinu kortizolu v krvi a tím přispívá k udržení stabilní hladiny cukru v krvi.

Prevence rakoviny – není znám konkrétní mechanismus působení, ale bylo prokázáno, že ashwagandha může působit protektivně proti vzniku rakoviny. Dále je bezpečné a příznivé její užívání při již vzniklém onkologickém onemocnění i při chemoterapii a ozařování, pravděpodobně zlepšuje funkci imunitního systému.

Ochrana nervového systému – může působit jako prevence nervových onemocnění, případně pomoci zpomalit nebo úplně zastavit jisté typy onemocnění spojené s poškozením nervových buněk (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, Huntingtonova choroba).

Zmírnění příznaků artritidy – jelikož pravděpodobně působí protizánětlivě na kloubní chrupavku, může pomoci zmírnit příznaky artritidy jako je bolest a otok kloubů. Byly však popsány i studie, kdy ashwagandha pomohla s nespecifickými bolesti kloubů.

Zlepšení výkonu – mnoho studií prokázalo, že tento doplněk stravy může přispět k lepšímu sportovnímu výkonu, jelikož snižuje únavu a urychluje regeneraci. Může tedy potencionálně přispět k větší síle, vytrvalosti i přírůstku svalové hmoty.

Zlepšení spermiogramu – u mužů suplementujících ashwagandhu byl prokázán vyšší počet i motilita spermií.

Užívání


Existuje v mnoha podobách jako jsou čaje, prášky, gumoví bonbóny, tinktury,… Nejčastěji se však využívá ve formě tablet jako doplněk stravy. Dávkování ashwagandhy se obvykle doporučuje mezi 500-600mg/den, někteří lidé však mohou benefitovat i z nižších dávek (např. 150mg/den), vždy je však vhodné dodržet doporučené dávkování dané výrobcem daného přípravku.

Doporučuje se užívat po večeři před spaním, někteří jedinci však tyto přípravky užívají kdykoliv během dne a pociťují přínosné zdravotní změny, proto je dobré individuálně odzkoušet kdy a v jakém množství bude ashwagandha fungovat.

U některých jedinců se však, jako i u jiných přípravků, při užívání těchto výživových doplňků dostavily negativní vedlejší účinky jako je nevolnost, průjem a bolesti hlavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *