Základní informace
Dolní zkřížený syndrom je častá posturální dysbalance charakteristická danými oslabenými a přetíženými svaly na dolní části trupu, a to na bederní páteři, pánvi a kyčelních kloubech.
Projevy
Tento syndrom vede typicky k prohloubení zakřivení bederní části páteře, povolenému břichu a vystrčení zadku. Pánev je v nevhodném postavení přetočena vpřed (anteverze). Výše zmíněné pak často vede k postavení kolenou do „X“, kolébavé chůzi a spadeným klenbám nohou.
Potencionálně pak způsobuje bolest především v oblasti bederní páteře, kříže a kyčlí.
Oslabené svaly: břišní svaly (m. rectus abdominis), hýžďové svaly (mm. glutei), někdy můžeme pozorovat i ochablé lýtkové svaly (m. triceps surae) a svaly plosky nohy.
Přetížené svaly: zanožovače kyčle (hamstringy), vzpřimovače bederní páteře (mm. erectores spinae).
Léčba
Léčí se konzervativně, rehabilitace spočívá především v úpravě postury. Protahujeme přetížené a zkrácené svaly a naopak posilujeme svaly oslabené. Léčba tedy částečně spočívá v pravidelném dlouhodobém cvičení.
Do rehabilitace taktéž řadíme vhodnou úpravu pracovního prostředí, tak aby došlo ke zlepšování stavu, případně se snažíme činnosti, které by mohly vést k dalšímu zhoršení stavu co nejvíce eliminovat.
Dolní zkřížený syndrom nevznikne ze dne na den, je to dlouhodobě neřešená záležitost. Taktéž jeho léčba je dlouhodobá záležitost.