Základní informace
L-citrullin se řadí mezi neesenciální aminokyseliny, tedy aminokyseliny, které si lidské tělo dokáže vytvořit samo (především v játrech a střevech). Je také obsažen v některých potravinách, např. v melounu, dýni, cizrně, okurce a ořeších. Na rozdíl od jiných aminokyselin neslouží k ukládání bílkovin. Účastní se močového cyklu a pomáhá tak tělu zbavit se škodlivých látek jako je amoniak. Podílí se také na rozšíření cév (vazodilataci) a tím potencionálně přispívá většímu prokrvení svalů a nárustu svalové hmoty. V některých potravinových doplňcích je obsažen citrullin malát, který pomáhá přísunu energie.
Účinky
Rozšíření cév – může snižovat krevní tlak a působit preventivně proti onemocnění srdce, zároveň umocňuje prokrvení svalů a pomáhá tak nárustu svalové hmoty a zlepšení celkového výkonu. Zlepšení prokrvení svalů také vede k jejich rychlejší regeneraci.
Růstový hormon – zvyšuje hladinu růstového hormonu po cvičení a tím přispívá k nárustu svalové hmoty.
Erektilní dysfunkce – podporuje L-arginin, který zvyšuje hladinu oxidu dusnatého. Ten pomáhá relaxaci cév, a tím zlepšuje proudění krve, což může pomoci s erektilní dysfunkcí.
Antidepresivum – díky zvýšenému přísunu oxidu dusnatého může podle vědců působit částečně jako antidepresivum.
Srpkovitá anémie– některé výzkumy ukázaly, že citrullin může pomoci od bolestí u pacientů se srpkovitou anémií.
Užívání
Na trhu se nejčastěji vyskytuje ve formě prášku, který se přidává do nápojů. Doporučená denní dávka se u L-citrullinu pohybuje okolo 3-6g a u citrullin malátu 8g, vždy bychom však měli respektovat doporučení daného výrobce.
Při jeho konzumaci nebyly prokázány žádné nežádoucí vedlejší účinky. Citrullin však jako dolněk stravy nebyl blíže prozkoumán u těhotných a kojících žen, proto se jeho suplementace v tomto období nedoporučuje. Může interaktovat s léky na vysoký krevní tlak a na erektilní dysfunkci, rapidně tak snížit krevní tlak a způsobit hypotenzi.