Základní informace
Jedná se o peruánskou rostlinu pocházející z pohoří And, která se využívá jako doplněk stravy díky svým příznivým účinkům na zdraví člověka. Řadí se mezi zeleninu, přezdívá se jí peruánský ženšen a při konzumaci má zemitou příchuť. Do potravinových doplňků se přidává kořen macy, který obsahuje aminokyseliny, železo, vápník a další cenné látky.
Účinky
Zvýšení libida – může pomoci se sexuální dysfunkcí především u žen v období menopauzy a u mužů s erektilní dysfunkcí.
Plodnost – především u mužů byla vypozorována vyšší kvalita spermií.
Přísun energie – někteří sportovci využívají macu pro přísun energie a zlepšení výkonu.
Zlepšení nálady – působí jako antidepresivum a snižuje úzkost.
Kontrola krevního tlaku – potencionálně může způsobovat snížení krevního tlaku.
Pomocník při menopauze – může mít pozitivní vliv na sexuální aktivitu, působit antidepresivně a pomoci vyrovnat hladinu estrogenu. Některé ženy udávají i snížení nočního pocení a záchvatů přívalů horka.
Antioxidant – působí proti volným radikálům, které mohou ničit buňky lidského těla a potencionálně tak působí preventivně proti rakovině a onemocněním srdce.
Učení a paměť – maca může pomoci zlepšit paměť a lépe se soustředit na učení. Toto může být potencionálně využito jako doplňková terapie například u Alzheimerovy choroby.
Užívání
Nejčastěji se využívá ve formě prášku, který se přidává do jídla nebo do nápojů. Někteří lidé však nesnesou zemitou příchuť, proto existuje i varianta v tabletách. Doporučená denní dávka je 1,5-3g.
Při konzumaci macy byly u některých lidí pozorovány vedlejší příznaky jako náladovost, nespavost, křeče, bolesti žaludku nebo změny v menstruačním cyklu. Jelikož má vliv na hormony, pacienti s onemocněním například štítné žlázy by měli tento suplement konzultovat s lékařem. Dále by se neměla konzumovat při onemocněních, které mění hladiny hormonů (např. léčba rakoviny prsu a dělohy). Není známo jak působí na těhotné a ženy v období kojení, proto se v tomto případě taktéž nedoporučuje macu užívat.