Základní informace
Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické onemocnění. Postihuje většinou mladší lidi, první příznaky se objevují nejčastěji mezi 20.-30. rokem života. Častěji se vyskytuje u žen. Příčina vzniku není přesně známa, mezi spouštěcí momenty tohoto onemocnění řadíme běžné infekty, virózy, chřipky, autoimunitní onemocnění nebo těhotenství. Průběh onemocnění může být benigní (pomalé zhoršování stavu), maligní (rychlé zhoršování stavu, většinou do 5 let na vozíku) nebo formou ataky (náraz nemoci se střídá s remisí, tedy uklidněním stavu, zůstává však určitý deficit).
Jedná se o demyelinizační chorobu, kdy k demyelinizaci dochází v centrálním myelinu a vznikají vícečetná nepravidelně rozložená ložiska – plaky. Vzniká destrukce bílé hmoty mozku, mozečku a míchy.
Toto onemocnění se diagnostikuje pomocí magnetické rezonance nebo CT.
V praxi se stádium roztroušené sklerózy hodnotí podle Kurtzkeho škály disability, která je v rozsahu 0-10 (využívá se i rozšířená verze o půlstupně):
- 0 – normální neurologický nález
- 1 – žádná disabilita, minimální neurologický nález
- 2 – minimální disabilita
- 3 – lehká disabilita, chůze bez omezení
- 4 – schopnost chůze bez pomůcky a bez odpočinku alespoň 500m, činnost 12h denně
- 5 – schopnost chůze bez pomůcky a bez odpočinku alespoň 200m
- 6 – při chůzi na 100m bez odpočinku nutná jednostranná opora
- 7 – neschopnost ujít 20m s oporou, převážně odkázán na invalidní vozík
- 8 – odkázán na lůžko nebo invalidní vozík, částečně zachována sebeobsluha horních končetin
- 9 – bezmocnost, upoután na lůžko, schopný jíst a komunikovat
- 10 – smrt v důsledku roztroušené sklerózy
Projevy
Klinické projevy jsou různorodé, zavisí na lokalizaci demyelinizačních ložisek.
Spinální symptomatika
- Spastické motorické projevy – zvýšená únavnost, nejistota při chůzi, slabost, neobratnost rukou, parézy.
- Senzitivní projevy – parestézie/dysestézie horních a dolních končetin, brnění končetin, pocit stažení kolem trupu nebo končetin, neuralgie n. trigeminus.
Vestibulární syndrom – závratě, nystagmus (mimovolní rychlé pohyby očí).
Mozečkový syndrom – ataxie, intenční třes.
Zrakové syndromy – diplopie (dvojité vidění), oftalmoplegie (ochrnutí očních svalů), retrobulbární neuritida (jednostranná porucha vizu), centrální skotom (výpadek zorného pole).
Porucha sfinkterů – imperativní močení (náhlé nucení na močení).
Sexuální poruchy – impotence.
Psychické projevy – změny afektivity, euforie nebo naopak depresivní syndrom.
Únava – vzniká jako reakce na přemáhání nebo může být způsobena poruchou vedení nervového vzruchu a depresemi.
U roztroušené sklerózy není porušen intelekt člověka. Během několika let však dochází k postupnému zhoršování především hybnosti.
Léčba
KONZERVATIVNÍ LÉČBA
Režimová opatření: Snažíme se k aktivitám využít ranních hodin, kdy je únava pacienta nejmenší. Teplo má tendenci zvýšit únavu a chlad ji naopak snižuje. Během dne doporučujeme krátký spánek. Pokud máme ke konci dne z důvodu únavy problém s chůzí, můžeme využít invalidního vozíku.
Rehabilitace: Z počátku se snažíme udržet co nejlepší fyzickou kondici, v dalších stádiích se zaměřujeme na obnovu pohybových funkcí, uvolnění spasticity, prevenci svalových atrofií a nácvik sebeobsluhy. Využíváme také aerobních a dechových cvičení ke zlepšení kvality života. V terapii používáme analytické postupy (např. cvičení podle svalového testu nebo metodu sestry Kenny), které jsou energeticky méně náročné a vhodné ke korekci svalové dysbalance. Mezi komplexní postupy, které jsou náročnější na kardiovaskulární aparát využíváme prvky reflexní lokomoce, PNF a Bobath koncept. V období ataky používáme antispastické polohování, respirační fyzioterapii, pasivní protažení, multisenzorickou aferentaci (placing, trakce, aproximace) a aktivaci pánevního dna. V některých případech doporučujeme kompenzační pomůcky jako jsou francouzské hole, dlahy, ortézy nebo invalidní vozík.
Ergoterapie: Upravujeme pracovní podmínky doma a v zaměstnání.