Základní informace
Jedná se o syndrom útlaku měkkých tkání v uzavřeném fasciálním prostoru, čímž dochází k ischemizaci svalů s následnou destrukcí kontraktilních vláken, fibrotizací až nekrózou. Útlak ohrožuje také nervová vlákna. Pokud se tento syndrom neřeší, vede k trvalým funkčním následkům a v krajním případě i nutnosti amputace končetiny.
Dochází ke zvýšení interfasciálního tlaku, příčinami jsou:
- Zvětšení obsahu kompartmentu – krevní výron, otok
- Zmenšení obsahu kompartmentu zevním tlakem – obvaz, dlouhodobý tlak
Tento syndrom vzniká nejčastěji na podkladě poranění svaloviny a to při různých příčinách:
- Zlomeniny – především bérec a předloktí
- Poranění velkých cév
- Popáleniny
- Kousnutí hadem
- Crush syndrom
- Krvácivé stavy
- Pooperační stavy
Pro diagnostiku využíváme měření interfasciálního tlaku, který je fyziologický okolo 4mm vodního sloupce. Provádí se pomocí jehly napojené na hadičku infúzního setu, přesnější je však měření piezoelektrickou sondou. U compartment syndromu tento tlak narůstá na 30-60mm.
Projevy
Bolest: Bolest je velmi intenzivní. Při pasivním natažení svalu, dále se stupňuje i klidová bolest v postižené oblasti, je dána ischemizací nervů.
Oslabení pulzace na periferii: Tento ukazatel může a nemusí být přítomen.
Otok: Postupně je daná oblast více nateklá.
Parestezie: Vzniká již půl hodiny od vzniku příčiny, postupně má pacient až necitlivost dané oblasti.
Porucha motoriky: Jedná se o pozdní příznak.
Léčba
Při podezření na compartment syndrom se nedoporučuje elevovat postiženou končetinu. Sejmeme tísnící obvazy nebo sádru, pokud jsou přítomny.
Léky: Antiflogistika se využívají pouze jako prevence vzniku tohoto syndromu, nelze jimi však léčit již vzniklý compartment syndrom.
OPERACE
Vždy se řeší dermatofasciotomií, tedy přetětím kůže a fascií postižené oblasti k uvolnění tlaku. Neprovádí se sutura řezu, daná část těla je otevřená a překrytá. K ústupu otoku dochází většinou za 4-5 dnů.
Po operaci se dá k rychlejšímu hojení využít VAC systém, který vytváří podtlak v oblasti rány, rána je překryta fólií. Tento podklad vysává hnis a tím podporuje hojení, zvyšuje prokrvení a okysličuje tkáně. Po pár dnech se kontroluje stav tkání, VAC systém se buď vymění nebo se provede sutura kůže a rány.