Laser

Základní informace


Název laser pochází z anglického „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiatin“. Laserová terapie se řadí mezi terapie polarizovaným zářením, v paprsku kmitají přicházející vlny tedy pouze v jedné rovině. Jedná se o zdroj elektromagnetického záření. Od nepolarizovaného světla se liší především účinkem biostimulačním. V rehabilitaci používáme lasery o nižším výkonu než se využívají např. v průmyslu.

Princip laseru využívá zákonů kvantové mechaniky a termodynamiky. Zdrojem energie (např. výbojka) je do těla dodávána energie. Ta energeticky vybudí elektrony aktivního prostředí ze základní energetické hladiny do vyšší energetické hladiny. Tomuto jevu říkáme excitace. Při opětném přestupu elektronu na nižší energetickou hladinu dojde k vyzáření (emisi) energie ve formě fotonů, které poté reagují s dalšími elektrony, čímž spouštějí stimulovanou emisi fotonů.

Vlastnosti laseru:

  • Mnochromatičnost – jedna vlnová délka
  • Polarizace – vlnění v jedné rovině
  • Koherence – kmitání v jedné fázi
  • Nondivergence – malá rozbíhavost paprsku

Aplikace


Pacient i terapeut musí mít nasazené ochranné brýle. Přístroj je umístěn pro bezpečnost v oddělené místnosti, která je označena výstražnou tabulkou.

V rámci rehabilitace využíváme nízkovýkonné a vysokovýkonné lasery.

Mezi povrchem těla a sondou by měla být co nejmenší vzdálenost (do 1cm) a paprsek by měl dopadat pokud možno kolmo k povrchu těla, čímž se omezí jeho odraz a tím i ztráty energie.

Aplikace by měla být prováděna denně, u některých stavů i několikrát denně. To je však v normální ambulantní praxi téměř nemožné.

Doba aplikace závisí na velikosti ozařované plochy, zvolené metodě apod.

Pro terapii volíme bodové aplikátory (ruční vedení sondy, pouze „tečka“), laserovou sprchu (více diod v jedné hlavici) nebo scanner (paprsky samy průběžně projíždějí nad zvolenou oblastí, do přístroje zadáváme velikost ozařované plochy).

U pacientů s tmavší pletí klesá relativní hloubka průniku laseru. Mnohé novější přístroje se již na fototyp pleti při nastavování parametrů ptají a podle toho aplikaci upraví.

Účinky


Termický: Dochází k místnímu zvýšení teploty tkání (závisí na použité vlnové délce, energii a režimu provozu), maximálně o 1oC.

Fotochemický: Po absorpci záření dochází k biochemickým reakcím na makromolekulární úrovni.

Biostimulační: Buňkám je dodána energie, urychlují se reparační mechanismy (aktivace tvorby kolagenu, novotvorba cév, regenerace poškozených tkání, zrání epitelu).

Protizánětlivý: Dochází k aktivaci monocytů a mikrofágů, zvýší se fagocytóza a urychlí proliferace lymfocytů.

Analgetický: Dojde k uvolnění endorfinů, resorpci edému, normalizaci lokálního Ph, svalové relaxaci a zlepšení mikrocirkulace.

Využití


Jizvy

Vředy, dekubity, popáleniny

Ekzémy, akné, psoriáza

Reflexní změny ve svalech, entezopatie

Tendinitidy (záněty šlach), burzitidy (záněty burzy)

Poúrazové stavy – kontuze, distorze, hematomy, ruptury, edémy

Periferní parézy – stimulace motorických bodů pulzních laserem

Neuralgie, neuritidy

Stimulace akupunkturních bodů

Gingivitida, paradentóza, herpes, afty, stavy po extrakcích zubů – v rámci rehabilitace téměř nevyužíváme

Kdy a kde se nesmí aplikovat


  • Ozáření očí a štítné žlázy
  • Fotodermatózy
  • Pacienti po radioterapii (4-6 měsíců, musí povolit ošetřující lékař)
  • Epilepsie
  • Horečka
  • Maligní tumory
  • Ozáření břicha v těhotenství a při menstruaci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *