Poškození menisku

Základní informace


Kolenní kloub obsahuje vnitřní (mediální) a vnější (laterální) meniskus, které jsou navzájem spojené a má tvar písmene „C“. Je tvořen chrupavkou a slouží k tlumení nárazů a stabilitě kolene. Pomáhá také vyrovnání kloubních ploch a promazávání kloubu a tím zvyšuje jeho rozsah pohybu.

Meniskus je zásobován krví z kloubního pouzdra především po jeho zevním okraji. Směrem k vnitřní části jeho cévní zásobení rapidně klesá. Meniskus díky tomu rozdělujeme do 3 zón: red-red (dobře prokrvená), red-white (mírně prokrvená) a white-white zóna (bez cévního zásobení). Od místa poranění menisku se poté odvíjí způsoby jeho léčby.

Vnitřní meniskus je v kolenním kloubu více přichycený (přední a zadní roh, vnitřní část), čímž je méně pohyblivý. Vnější meniskus je volnější (přichycen pouze předním a zadním rohem). Z toho vyplývá, že vnitřní meniskus bývá častěji poraněný než vnější, jelikož při prudkém pohybu nemá moc kam uhnout. Existují také různé typy ruptur menisků.

Poranění menisku patří mezi časté úrazy kolene. Často vzniká při pohybech, které zahrnují silnou náhlou rotaci kolene při jeho zatížení. Obvykle na toto zranění trpí sportovci jako fotbalisté, basketbalisté a lyžaři. Při vyšším věku se toto poranění vyskytuje relativně běžně, jelikož meniskus bývá více křehký. U lidí, kteří již mají nějaké poranění kolene je vyšší riziko vzniku poranění menisku. Častěji se vyskytuje u mužů ve věku 20-30 let.

Při neřešení této poruchy vzniká vyšší riziko vzniku artrózy kolenního kloubu.

Často bývá poškození vnitřního menisku součástí takzvané unhappy triády, která dále zahrnuje poškození vnitřního postranního vazu kolene (lig. collaterale mediale) a předního zkříženého vazu kolene (lig. cruciatum anterius).

Pro diagnostiku můžeme nejlépe využít magnetické rezonance, na rentgenu bychom viděli pouze stav kloubních ploch kolene. Pro ruptury menisku v praxi využíváme testy a manévry (více podrobností v sekci Vyšetření), které fungují na principu stlačení poškozeného menisku mezi kloubní plochy a tím způsobují bolest, případně přeskočení v kloubu.

Projevy


Bolest: Je lokalizovaná uvnitř kloubu a podél kloubní štěrbiny. Bolest se projevuje především při pohybu v kolenním kloubu nebo při jeho zatížení např. při chůzi, běhu apod.

Zánět: Koleno může být z důvodu ruptury a následné zánětlivé reakce nateklé.

Tuhost: Ruptura menisku způsobuje tuhost kolenního kloubu a tím i snížení rozsahu pohybu v tomto kloubu. Pacientům často dělá problém koleno plně propnout a/nebo plně pokrčit.

Nestabilita: Člověku připadá koleno nestabilní a nemá v něm plnou jistotu při zatížení – chůze a sport.

Zasekávání kolene: Kousek utrženého menisku v koleni způsobuje jeho zasekávání při pohybu nebo i úplné zablokování pohybu.

Léčba


Léčba závisí na velikost a místě poranění, a také na aktivitě jedince.

KONZERVATIVNÍ LÉČBA

Konzervační léčba z počátku zahrnuje klidový režim. Pacient by se měl vyhýbat aktivitám, které zhoršují bolesti kolene (běh, skákání). Dále by měl aplikovat přes koleno led a končetinu pokládat výše než tělo, aby zmírnil bolest a zánět. Využívá se především u malých ruptur menisků, kdy může dojít ke spontánnímu zahojení.

Rehabilitace: Pohybová léčba spočívá v posílení svalů kolenního kloubu pro jeho lepší stabilitu. Využíváme různé procedury jako je například magnetoterapie a elektroléčba k lepšímu hojení a úlevě od bolesti. Často je pacientům doporučena kolenní ortéza, které pomůže koleno zpevnit a ulevit od bolesti během různých aktivit.

Léky: Využívají se protizánětlivé léky, které pomůžou poradit si se zánětem a tím zmírňují bolest. Dále mohou být aplikovány injekce s kortikosteroidy, které taktéž krátkodobě uleví od zánětu a bolesti. Doporučujeme také léky od bolesti.

OPERACE

Operační léčba závisí na místě a míře poranění menisku.

Odstranění (části) menisku (parciální/subtotální menisektomie): Využívá se pokud je meniskus poraněn v zóně, která není cévně zásobena (white-white zóna) a v případě malých poranění. Operatér se snaží odebrat co nejmenší plochu menisku. Pokud je poranění velké a odstraňuje se velká část menisku, je větší pravděpodobnost postupného rozvoje artrózy kolenního kloubu. Po tomto zákroku pacient většinou operovanou dolní končetinu krátkou dobu odlehčuje o francouzských holích a dochází na rehabilitaci.

Šití menisku (meniskopexe): Využívá se pouze pokud je meniskus poškozen v red-red (dobře prokrvené) zóně. Po tomto zákroku pacient operovanou dolní končetinu většinou 6 týdnů odlehčuje o francouzských holích (postupně dolní končetinu zatěžuje), má nasazenou ortézu, která omezuje pohyb v koleni pro jeho lepší hojení a poté dochází na rehabilitaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *