Základní informace
Golfový loket neboli mediální epikondylitida je charakteristická pronikavou bolestí a zánětem šlach svalů předloktí, které se upínají na vnitřní stranu lokte. Bývá častý u sportovců (od toho název golfový loket), není však vyjímkou u lidí, kteří často používají svaly předloktí (práce v kanceláři, malíři, instalatéři, uklízečky, těžká manuální práce apod.). Vzniká tedy na podkladě opakovaných stereotypních jednostranným pohybům, čímž se dané svaly přetěžují a vznikají v nich mikrotraumata (trhlinky), které poté způsobují bolest.
Při testování se využívá pohmatzevní části lokte, který je bolestivý. Dále ho můžeme ověřit stress testem – například stisknutí míčku, což vyvolá bolest.
Bolesti lokte není vhodné ignorovat, jelikož je v počátečních stádiích dobře řešitelný. Při dlouhodobém neřešení se stav zhoršuje a léčba trvá mnohonásobně déle.
Projevy
Bolest: Bývá silná bodavá na vnitřní straně lokte, může však vystřelovat k malíku nebo do ramene. Bolest může být z počátku pouze při zatížení dané oblasti při určitých činnostech, při neřešení tohoto problému se pak může objevovat i v klidu.
Teplo: Oblast úponů šlach bývá teplejší než okolí, což je projevem zánětu.
Otok: Oblast lokte bývá objemnější, což je projevem otoku.
Léčba
KONZERVATIVNÍ LÉČBA
Rehabilitace: Pokud je loket teplejší je doporučeno toto místo chladit. Je vhodné horní končetinu šetřit, případně se využívá loketní ortézy (epikondylární páska), která svaly předloktí odlehčí. Při rehabilitaci se využívá ošetření daných svalů a jejich protažení, změna pohybových stereotypů, korekce držení těla a později také posílení daných svalů, aby zvládaly budoucí zátěž. Z fyzikální terapie se využívá elektroléčby, ultrasonoterapie, magnetoterapie, vodoléčby, laser, rázová vlna, kryoterapie (v zánětlivé fázi) nebo termoterapie (v chronické fázi). Doporučována je také Dornova metoda, která má za úkol uvést klouby do správné polohy. Využívají se také kinesiotapy. Pokud fyzioterapie nepomáhá, je možné vyzkoušet rentgenové ozařování.
Babské rady: Dříve se k léčbě golfového loktu využívaly cibulové nebo octové obklady.
Akupunktura: Některým pacientům zabírá akupunktura, která však není hrazena zdravotním pojištěním.
Léky: Pro začátek je dobré vyzkoušet masti nebo gely, které mají analgetický účinek (proti bolesti) a tlumí zánět. Dále jsou lékařem doporučeny léky od bolesti. Mohou se také aplikovat kortikoidy nebo obstřiky do místa bolesti, ty však nemívají výrazný efekt.
OPERACE
Pokud delší dobu (3 měsíce) na golfový loket konzervativní léčba nezabírá, volí se léčba operační. Loket je poté cca na 2 týdny fixován v pravém úhlu. Po sejmutí fixace je dále nutné intenzivní rozcvičování a rehabilitace.