Ultrasonoterapie

Základní informace


Ultrazvuk definujeme jako podélné vlnění hmotného prostředí. Ultrasonoterapie je léčebné využití mechanické energie podélného vlnění, které dobře prostupuje měkkými tkáněmi do hloubky. V jednotlivých tkáních se různě absorbuje, rozkmitává tkáně a buňky (mikromasáž). Mechanická energie se takto mění na energii tepelnou a způsobuje hluboký ohřev tkání.

Aplikace


Jelikož ultrazvuk neprochází vzduchem (odráží se), při aplikaci ultrasonoterapie je využíván pro kontat s tkáněmi ultrazvukový gel. Při špatném kontaktu nebo vzniku stojatého vlnění (při statické aplikaci) jsou moderní přístroje vybaveny indikátorem, přístroj začne pípat a v ten moment přestane aplikovat ultrazvuk.

V nastavení pak můžeme nastavit prostup ultrazvuku povrchově (3MHz, do 5cm) nebo do hloubky (1MHz, do 15cm). Dále můžeme nastavit pro snížení termického účinku poměr impulzu a pauzy (např. 1:8).

Využívá se dynamicky, je tedy nutné ultrazvukem po dané oblasti posouvat. Při statické aplikaci hrozí přehřátí tkání a především tepelné poškození periostu kosti. Hrozí také trvalé poškození bílkovin a vzniku miniaturních jizviček. Ty pak mohou způsobovat spoušťové body ve svalech a mohou vyvolat entezopatii (zánět a degenerace oblasti úponu svalů, šlach a kloubního pouzdra).

Existují dva typy hlavicí – malá (1cm2) a větší (4cm2). V tomto případě je nutné, aby celou aplikaci prováděl dynamicky daný fyzioterapeut. V praxi se pak setkáváme i s typem, který se uchytí na tělo, má aplikátor rozdělen na více políček, které při aplikaci postupně sepínají a vypínají, aby nedošlo ke statické aplikaci. K takové aplikaci není nutná přítomnost pracovníka.

Pro dobrou vodivost vodou se dá ultrasonoterapie aplikovat subaquálně, tedy ve vodě. V tomto případě se využívá frekvece 1MHz a také není nutná přítomnost fyzioterapeuta.

Délka aplikace se vztahuje k velikosti hlavice a velikosti ošetřované plochy, maximální doba aplikace by však neměla přesáhnout 10min.

Účinky


Myorelaxace: Dochází k mikromasáži svalů.

Antiedematózní účinek: Spočívá v přeměne různých částí na formu, která se vstřebá. Využívá se např. u hematomu.

Nepřímý trofotropní účinek: Díky lokálnímu zvýšení teploty (uvolnění cévních svěračů) dochází ke zlepšení prokrvení.

Další účinky:

  • Přeměna mechanické energie na teplo
  • Kavitace: Vytváří se mikroskopické bublinky, které nemají na terapeutickou aplikaci význam.
  • Disperze: Ultrazvuk se rozptýlí do tkání.
  • Interference: Ovlivňuje tkáně, vzniká na rozhraní dvou prostředí s výrazně různou rychlostí vedení.

Využití


Přetížené svaly (v hypertonu)

Kdy a kde se nesmí aplikovat


  • Chronické onemocnění tepen v místě aplikace
  • Parenchymatózní orgány – játra, slezina, mozek
  • Vaječníky, varlata
  • Plicní emfyzém (při aplikaci na hrudníku)
  • Kostěnné výstupky blízko povrchu
  • Periferní nervy blízko povrchu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *